Ieškant idėjų, kaip paįvairinti šventinį stalą ir nustebinti svečius, visai naudinga kartais įkišti nosį į tolėliau gyvenančių kaimynų virtuvę. Baba ganoush yra Artimųjų Rytų klasika, tačiau Lietuvoje tai dar nėra toks populiarus užkandis kaip humusas (čia galite rasti ir klasikinio humuso receptą). Šie užkandžiai yra labai panašūs, tačiau baba ganoush sudėtyje karaliauja ne avinžirniai, o ant atviros ugnies kepti baklažanai. Tiesa atvirą ugnį galima susikurti ir ant dujinės viryklės, tačiau taip pat galima paaukoti tą autentišką skonį ir išsiversti su orkaitėje keptais baklažanais.

Taigi, per šias Velykas siūlau eksperimentuoti, išdrįsti pagaminti kažką naujo ir daugiau laiko skirti ne valgymui, o bendravimui su savo seniai nematytais giminaičiais. Nujaučiu, kad daugelis iš mūsų per šventes matome tik keliais aukštais nukrautą stalą ir bekimšdami vieną patiekalą jau akimis ieškome, ką dar čia būtų galima paragauti. Gal šįkart pakelkime akis aukščiau ir patyrinėkime savo artimuosius, pasigilinkime į jų svajones, giliai paslėptus pomėgius, talentus ir troškimus. Įkvėpkime ir drąsinkime vieni kitus! O jaukų pokalbį galima pradėti ir nuo skanių kalbų apie ant stalo nedrąsiai laukiančius dar niekada neragautus patiekalus.

Ir svarbiausia, nepamirškime būti dėkingi ir džiaukimės tokiomis akimirkomis, kai mus supa gausa ir mūsų poreikiai tampa didesni nei tiesiog aklai prisikimšti kuo daugiau maisto (tarsi kitos progos pavalgyti gali ir nebebūti), o sąmoningai mėgautis kiekvienu kąsniu, tyrinėjant skonius ir naujus potyrius. 

 

Baklažanų užtepėlė - baba ganoush

 

Gaminimo trukmė: apie 1 val. (priklauso nuo baklažanų kepimo būdo)

Reikalinga įranga: maisto smulkintuvas arba blenderis, folija (jeigu kepsite orkaitėje)

Reikalingi produktai:

  • 2 vidutinio dydžio baklažanai
  • 3 šaukštai tahini (sezamo pastos) – nepraleiskite šio ingrediento!
  • 3 šaukštai alyvuogių aliejaus (tinka ir kiti neutralaus skonio aliejai)
  • 1-2 vidutinio dydžio susmulkintos skiltelės česnako
  • Pusės citrinos sulčių
  • pagal skonį druskos ir pipirų

Gaminimo procesas:

  1. Pagal savo turimas galimybės iškepame baklažanus, kol jie tampa labai labai minkšti. Aš kepiau įvyniojus juos į foliją apie 40 minučių 250 laipsnių temperatūroje, tačiau kepimo trukmė gali priklausyti ir nuo orkaitės, todėl tikrinkite! Jeigu neturite folijos, galite tiesiog supjaustyti baklažanus riekelėmis, jas apibarstyti druska (tada vėlesniame etape jos daugiau nebedėkite) ir patepti aliejumi, ir kepti orkaitėje, kol jos labai suminkštės. Tiesa, šis būdas bent jau man buvo kur kas ilgesnis ir truko daugiau nei valandą. Na, o jeigu norite tikrai autentiško skonio su dūmo prieskoniu, atidarykite grilio sezoną ir skrudinkite baklažanus ant grotelių vis pavartydami, kol jie labai suminkštės. Panašų rezultatą galima pasiekti ir kepant ant dujinės viryklės, tačiau prieš tai rekomenduoju pažiūrėti keletą mokomųjų Youtube filmukų:)
  2. Iškepus baklažanams, išskobiame jų minkštąjį vidų (juodosios odos mums neprireiks) ir jį sudedame į maisto smulkintuvą ar blenderį. Taip pat kartu įdedame sezamų pastos (tahinio), alyvuogių aliejaus, česnakų, citrinos sulčių, pipirų ir druskos (jei nenaudojome kepdami). Viską sumalame iki vientisos masės.
  3. Sudedame pasigamintą baba ganoush į dubenėlį. Galime papildomai įpilti dar šiek tiek alyvuogių aliejaus, papuošti žalumynais, pabarstyti aštresnių prieskonių.
  4. Valgome su šviežia duona, daržovių šiaudeliais, trapučiais ar duonos lazdelėmis.

Skanių eksperimentų ir prasmingų švenčių!